Przejdź do treści

Można by pomyśleć, że ta Baza to w Niebie

fot. Joanna Dragon   

Jak chmury są nisko to rzeczywiście można by pomyśleć, że ta Baza to jest w Niebie. Ale jak chmury są wysoko to łatwiej dostrzec, że jesteśmy w Gorcach na Wierchu Lubania.

Na szczęście nie wszystkie drogi prowadzą na Lubań, ale tymi szlakami do nas trafisz:

fot. Joanna Dragon   

z Turbacza na Lubań

(Głównym Beskidzkim) z Turbacza      LINK do Mapy Turystycznej
(7 godzin) Bardzo długi szlak. Od Turbacza wiedzie przez kilka wybitnie widokowych hal, od przełęczy Knurowskiej głównie lasem. Z hal rozpościerają się przepiękne widoki na Tatry, Podhale i Gorce. Po drodze wiele szałasów pasterskich oraz Studzionki – zagubiony wśród gór przysiółek Ochotnicy.

 

z Krościenka na Lubań

(Głównym Beskidzkim) z Krościenka      LINK do Mapy Turystycznej
(3 1/2 godziny) Długie, lecz stosunkowo łagodne podejście na szczyt Lubania. Atrakcją są piękne widoki na Pieniny i Tatry oraz na Beskid Sądecki. Przy szlaku znajdziesz także dużą połać lasu modrzewiowego.

 

z Tylmanowej na Lubań

Zielonym szlakiem z Tylmanowej      LINK do Mapy Turystycznej

(3 1/2 godziny) Szalona miejscami wspinaczka przez kilka wyraźnych i stromych szczytów (Baszta, Makowica), grzbietem zwanym Pasterskie. Rekempensatą jest kilka widokowych polan oraz wychodnie skalne (np. Biała Skała). Uwaga! Szlak przechodzi przez wschodni wierzchołek Lubania (zwany Trzy Kopce), do niedawna miejsce porzucania lokalnych wisielców i sambójców – nie chodzić po zmroku!

 

z Ochotnicy  na Lubań

Z Ochotnicy Dolnej szlakiem niebieskim lub zielonym      LINK do Mapy Turystycznej NIEBIESKI      LINK do Mapy Turystycznej ZIELONY

(2 1/2 godziny) Szybkie i strome trasy dojściowe. Prowadzą przez lasy, rżnięte niemiłosiernie przez okolicznych górali. Z wyrębów widoki na dolinę Ochotnicy i Gorc.

z przeł. Snozka  na Lubań

Szlakiem Niebieskim z Przełęczy Snozka      LINK do Mapy Turystycznej      
(3 godziny) Szlak przechodzi przez znany wszystkim geologom wierzchołek Wdżaru (zbudowany z andezytów, w podszczytowym kamieniołomie czeka jeszcze wiele ciekawych znalezisk). Potem lasem i polanami na Lubań.

z Grywałdu na Lubań

Zielonym Szlakiem z Grywałdu      LINK do Mapy Turystycznej

(3 godziny) Największa atrakcja tej trasy czeka na samym początku – to drewniany, piętnastowieczny kościółek w Grywałdzie. Jest jednym z najcenniejszych takich obiektów w polskich górach (wnętrze ozdobione polichromią i wyposażone m.in. w tryptyk gotycki). Po drodze kilka ładnych polan (widoki!) i miejsce po spalonym schronisku na polanie Wyrobki.
fot. Joanna Dragon