Przejdź do treści

O Bazie

fot. Joanna Dragon   


Baza namiotowa na Lubaniu prowadzona jest przez Studenckie Koło Przewodników Górskich przy Oddziale Akademickim PTTK z Krakowa. To jedna z najstarszych baz studenckich w naszych górach i chyba najstarsza z funkcjonujących do dnia dzisiejszego. Pierwszy raz stanęła ona na polanie pod szczytem Lubania w 1967 roku.

Baza położona jest na wysokości ok. 1200m n.p.m. (jest to więc najwyżej położona baza namiotowa w Beskidach), przy czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim, w tym odcinku biegnącym z przełęczy Knurowskiej do Krościenka. Czynna jest w miesiącach letnich, zazwyczaj od ostatniego tygodnia czerwca do 30 sierpnia. Posiada 45 miejsc noclegowych, głównie w małych namiotach 2-4 osobowych, stojących na drewnianych podestach. W namiotach śpi się na materacach piankowych, istnieje również możliwość wypożyczenia śpiwora lub koca. Można też na Lubań przyjść z własnym namiotem.

fot. Joanna Dragon
fot. Joanna Dragon

Miejsce to ma wśród turystów sławę najlepiej zorganizowanej bazy namiotowej ;-). Baza posiada zaplecze kuchenne w postaci drewnianej wiaty z piecem, wyposażonej w potrzebne naczynia kuchenne, zewnętrzne stoły do spożywania posiłków oraz świetlico-jadalnię zorganizowaną w dużym namiocie. Źródło z pitną wodą znajduje się niedaleko od bazy (5 min), po przeciwległej stronie stoku przy niebieskim szlaku schodzącym w kierunku przełęczy Snozka. Źródełko to służy zarówno jako zdrój pitnej wody i miejsce poboru wody do mycia naczyń czy siebie pod naszym eleganckim prysznicem.

Drewnianą toaletę zaś znajdziemy po przeciwnej stronie bazy na skraju lasu. Ze szczytu Lubania roztaczają się wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny, cały Spisz i Zalew Czorsztyński.

Jeżeli komuś znudzi się chodzenie na bazie przeważnie mamy improwizowane boisko do siatkówki, piłkę, hamaki, gitarę ze śpiewnikami oraz parę gier planszowych i karcianych!

Bądź z Bazą na bieżąco

fot. Joanna Dragon   

W sezonie letnim staramy się wrzucać Wam na internety aktualne informacje z życia bazy. Publikujemy informacje o najbliższych wydarzeniach, udostępniamy z nich zdjęcia i relacje. Staramy się Wam pokazać jak wygląda nasz górski dom w danym momencie!

Jesteśmy na Instagramie  i Facebooku! Zapraszamy!